preskoči na sadržaj

Osnovna škola Novigrad

 


Vijesti

Tutankhamon

Autor: Administrator , 27. 1. 2012.

Nebkheperre Tutankhamon, poznatiji kao faraon Tutankamon, zasjeo je na prijestolje Egipatskog carstva sa nepunih 10 godina, a umro je sa 19 godina. Pretpostavlja se da je vladao od 1347. do 1339. g.pr. Kr. Na prijestolju je zamijenio svog oca faraona Ahmatona, koji je poznat po tome što je ukinuo mnogoboštvo i uveo štovanje samo jednog boga Atona.

Nebkheperre Tutankhamon, poznatiji kao faraon Tutankamon, zasjeo je na prijestolje Egipatskog carstva sa nepunih 10 godina, a umro je sa 19 godina. Pretpostavlja se da je vladao od 1347. do 1339. g.pr. Kr. Na prijestolju je zamijenio svog oca faraona Ahmatona, koji je poznat po tome što je ukinuo mnogoboštvo i uveo štovanje samo jednog boga Atona.

Nakon njegove smrti, faraon Tutankamon je pod pritiskom svećenstva vratio mnogoboštvo. 1922. g. Howard Carter, engleski egiptolog,pronašao je u Dolini kraljeva razne predmete s imenom nepoznatog faraona. Velikom upornošću je otkrio ulaz u Tutankamonovu grobnicu, te je taj nalaz postao veliko arheološko otkriće. Grobnica nije bila opljačkana i sadržavala je puno vrijednih predmeta. Mumija je bila slabo očuvana zbog lošeg balzamiranja, a nalazila se u zlatnom sarkofagu koji je težio preko 110 kg. Zbog iznenadne faraonove smrti, cijela grobnica je bila sagrađena na brzinu. Ipak je sačinjavala veliku kolekciju od preko 3500 predmeta, uglavnom od zlata. Najznačajniji predmeti su: kraljevsko prijestolje, srebrna truba i zlatna maska koja mu je prekrivala lice.

Mumiju je prvi ispitao Howard Carter, a nakon njega i znanstvenici sa sveučilišta u Liverpoolu, i Sveučilišta Michigan, te konačno, 2005. g., dr. Zahi Havwass, glavni tajnik Egipatskog vijeća za starine koji je skenirao mumiju. Došlo je do zanimljivih otkrića. Ranije se vjerovalo da je faraon umro od posljedica udarca u glavu, ali su znanstvenici zaključili da nije umro nasilnom smrću. CT snimke su otkrile da je imao slomljenu nogu pa se pretpostavlja da je to dovelo do infekcije. Genetskim testiranjem pronađeni su tragovi parazita koji uzrokuje smrtonosni oblik malarije.

Dodatna istraživanja su pokazala da je Tutankamon bolovao od nekoliko genetskih prenosivih poremećaja kao što su: teška bolest kostiju, i zakržljalo stopalo.Otkrivena je još jedna tajna koja je razlog slabe genetske slike mladog faraona. Isključena je mogućnost da mu je majka slavna kraljica Nefretiti.Ime njegove majke je nepoznato, ali je dokazano da je ona jedna od sestara njegova oca faraona Ahnatona.

Iako je imao kratak život i kratku vladavinu, Tutankamon je postao jedan od najpoznatijih faraona upravo zbog toga što je njegova grobnica ostala nedirnuta.Vrijedni predmeti su bili izloženi diljem svijeta, a samo u Muzeju umjetnosti Metropolitan te predmete je vidjelo više od milion ljudi.

Također je postao poznat i po legendi Tutankamonovog prokletstva. Na ulasku u njegovu grobnicu stajao je natpis: „Smrt će na brzim krilima posjetiti onoga koji uznemiri kraljev spokoj.“  I zaista, kroz idućih nekoliko godina, pomrli su članovi ekspedicije.Istraživanja su pokazala da ne postoji nikakva veza između njihove smrti i ulaska u Tutankamonovu grobnicu.

 

Korišteni izvori:

Drvo znanja br. 92

indeks.hr

hina/metro-portal

24 sata

Livia Mazić-Palestrina

5.r.

 




Oglasna ploča
Cjelodnevna škola

B2 FILMSKA SKUPINA

JELOVNIK

Dokumenti za prikaz
Raspored sati i red vožnje

e-dnevnik učenici
Google classroom prijava

REGISTRACIJA CLASSROOM

 
UPISI U SREDNJU

e-lektire

HRABRI TELEFON

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 11. 2010.

Ukupno: 285021
Ovaj mjesec: 708
Ovaj tjedan: 493
Danas: 17
Anketa
Kako vam se sviđaju naše web stranice?




Forum
Korisni linkovi
 

CMS za škole logo
Osnovna škola Novigrad / Butka Kurjakovića 7, HR-23312 Novigrad / os-novigrad.skole.hr / ured@os-novigrad.skole.hr
preskoči na navigaciju