TERENSKA NASTAVA U BIOGRAD NA MORU I PP VRANSKO JEZERO

Autor: Miroslava MANDIĆ, 13. 4. 2016.

Dana 13.4.2016.g. učenici 1.-4. razreda OŠ NOVIGRAD i PŠ PALJUV u pratnji učiteljica išlo su na terensku nastavu u Biograd na Moru i PP Vransko jezero.

Krenuli su u 8 sati iz Novigrada školskim  autobusom. Povezavši nastavna gradiva nekoliko predmeta te sadržaje zdravstvenog i građanskog odgoja , učenici su putem prema Biogradu na Moru promatrali promjene u prirodi u proljeće, radove ljudi u proljeće, ponovili su se nastavni sadržaji o prometu (promet, prometnica, cesta, ulica ,kolnik,pločnik, prometni znakovi,pješački prijelaz, semafor,vrste prometa, međumjesna povezanost...).Putem smo zapažali i čitali nazive mjesta kroz koja smo prolazili (ponovili smo i pravilo o pisanju velikog slova u imenima naselja-Hrvatski jezik).Četvrti razred je promatrao izgled naselja  (sela) našeg zavičaja.

Prvo odredište je bio AUTOBUSNI KOLODVOR BIOGRAD NA MORU. Učenici su se upoznali  sa sadržajima autobusnog kolodvora (peron, blagajna, vozni red, garderoba...). Upoznali smo najvažnije kulturno povijesne spomenike.

Šetnjom smo otišli do rive gdje smo se počastili sladoledom.

Autobusom smo nastavili vožnju prema Vranskom jezeru. Putem smo ponovili nastavno gradivo o vodama tekućicama i stajaćicama.

Posebnosti Parka

-  najveće jezero u Hrvatskoj
-  uz donji tok rijeke Neretve, jedina veća močvara u mediteranskom dijelu Hrvatske
-  posebni ornitološki rezervat
-  stanište četiri vrste ptica ugroženih na Europskoj razini
-  stanište sedam vrsta ptica ugroženih na nacionalnom nivou
-  najveća gnijezdeća populacija Malog vranca u Hrvatskoj
-  jedino gnijezdilište u mediteranskoj Hrvatskoj za Čaplju dangubu , Veliku bijelu čaplju , Malu bijelu čaplju ,Malog vranca...
-  obitavanje vrsta uključenih u konvenciju o migratornim vrstama (Bonnska konvencija)
-  "hot spot" područje - vrlo velika raznolikost ornitofaune (251 vrsta, 102 vrste gnijezdarica)
-  broj vodarica na zimovanju preko 100 000 jedinki
-  bogata povijest (prvi nalazi datiraju još 2 000 godina prije Krista).

Nakon razgledavanja učenici su rješavali zadane zadatke iz Prirode i društva na temu voda.

Čitali su pjesme i priče koje su povezane sa temom vode.

Na kraju su u igri proveli ostatak vremena. Zadovoljni i sretni su pošli kući.

« Svibanj 2024 »