preskoči na sadržaj

Osnovna škola Novigrad

 > Knjižnica
Knjižnica

Novitade

Sinjska alka

Autor: Sandra Matulić, 9. 5. 2016.

Nakon slavne pobjede nad Osmanlijama 2015.g., narod Cetinske krajine utemeljio je  vitešku igru Sinjsku alku kao uspomenu i podsjećanje na junaštvo predaka. To postaje spektakl koji je nadahnuo brojne  umjetnike a od 1979.g. proglašen je pokretnim spomenikom kulture najviše kategorije. Alka se trči od 1716.g., postavši originalni i u svijetu prepoznatljivi viteški turnir.  Ona je ujedno sportska i turistička atrakcija. 2015.g.obilježena je 300.godišnjica od utemeljenja te važne kulturne manifestacije. 

autor Tomislav Baždarić, 7.r.

Ljeti 1715.g.  60 000 dobro naoružanih osmanlijskih vojnika, predvođenih Mehmed-pašom Ćelićem, krenuli su u pohod na Sinjsku krajinu. Smjestili su se kod Hana uz rijeku Cetinu i započeli sukob s Otočanima. U periodu od 7.do 14.kolovoza čak su  14 puta jurišali na malobrojno domaće stanovništvo, ipak, svaki je pohod odbijen.

Najdramatičniji  trenuci odvijali su se 14.kolovoza, kada su Osmanlije opkolili i topovima napali sinjsku Tvrđavu. Međutim, ni taj napad nije uspio pa su Turci napustili Hrvatsku.  Nakon ove slavne pobjede zazvonila su zvona na  brojnim europskim crkvama slaveći pobjedu malobrojnih  cetinskih junaka.

Tada nastaju i stihovi Andrije Kačića-Miošića:

               „Sinju grade, zlatni buzdovane

                od starine junački mejdane

               u tebi se legu sokolovi

               Cetinjani, mladi vitezovi…“

                                  GOSPA  SINJSKA

Za vrijeme turskog napada u Tvrđavi se privremeno nalazila Gospe sinjske, koja je bila sklonjena iz obližnjeg franjevačkog samostana.  Nakon osmanlijskog bijega iz Sinjske krajine, splitski  nadbiskup Stjepan Cupilli ,na sv.Misi zahvalnici , održao je nadahnuti govor u slavu Djevice Marije koja je pomogla braniteljima da potjeraju neprijatelje. U znak zahvalnosti,Sinjani su sliku Bogorodice okrunili zlatom u Veneciji. Tako je počelo štovanje Gospe  sinjske, zaštitnice grada.                                                                       

                                               PRIPREME 

        Starim statutom određeno je da u Alci sudjeluju samo članovi  sinjskog Viteškog alkarskog društva. Tom društvu mogu pripadati samo čestiti stanovnici Sinjske krajine, koji potječu iz toga kraja. Natjecanje je organizirano po uzoru na niz drugih srednjovjekovnih viteških turnira, koji su u ono vrijeme bili učestali , osobito u zemljama Sredozemlja.

     Alka traži izuzetne vještine od svojih učesnika pa oni cijelu godinu naporno vježbaju  jahanje  i gađanje kopljem. Veliko zanimanje naroda Cetinske  krajine izazivaju  dva natjecanja uoči Alke, Bara i Čoja. Naziv su dobili po starinskim običajima: dobitnik Bare stjecao je pravo da za svoju stoku pokosi državnu livadu, tzv. baru; dobitnik Čoje dobivao je velik komad čoje, skupocjene tkanine za krojenje odjeće.

Dok za Alku svaki alkar oblači starinsku vitešku odoru u najljepšem sjaju, za Baru i Čoju  oblači se u građansko  odijelio (jahaće hlače, čizme i bijela košulja kratkih rukava). Bara se održava dva dana prije Alke. Dobitnik Bare dobiva novčanu nagradu i brončanu alku. Uoči Alke održava se Čoja. Dobitnik Čoje dobiva novčanu nagradu i srebrnu alku. 

 

POČETAK  NATJECANJA  I  OPREMA

    U alkarskom natjecanju sudjeluje  od  11 do 17 najboljih alkara kopljanika, uključujući i alajčauša.  Prije natjecanja alkar na konju jaše prema Alkarskim dvorima, gdje se odvija pregled opreme i oružja.

     Početak  natjecanja  predstavlja svečana povorka predvođena barjaktarom s pobočnicima i alkarskim vojvodom (arambašom) s ađutantom. Dok barjaktar u ruci nosi alkarski barjak Viteškoga alkarskog društva s likom Gospe Sinjske, njegovi pobočnici i vojvodin ađutant drže u desnoj ruci isukane sablje.  Arambaša i alkarski momci u povorci idu pješice. Naoružani su kuburama, jataganom i puškom, a odjeveni u svečanu starinsku nošnju naroda Cetinske krajine.

Za njima idu buzdovandžije i štitonoša koji nosi trofejni turski štit. Potom slijede vodiči edeka (konja bez jahača) na kojemu je trofejna oprema što je, po legendi, pripadala Mehmed-paši Čeliću, turskom vojskovođi iz vremena sinjske opsade 1715. godine.

 

Nakon njih slijedi četa alkara s kopljima u raspoređena u dvoredu. Na samom začelju povorke je alajčauš (zapovjednik čete alkara kopljanika).

Alkarsko je koplje od drveta i na vrhu mu se nalazi željezni šiljak dug oko 25 cm. Koplje je dugo 290-300 cm, a promjer mu je 32,9 mm. Sive je boje.

 

 

 

  

 

 




Oglasna ploča
Cjelodnevna škola

B2 FILMSKA SKUPINA

JELOVNIK

Dokumenti za prikaz
Raspored sati i red vožnje

e-dnevnik učenici
Google classroom prijava

REGISTRACIJA CLASSROOM

 
UPISI U SREDNJU

e-lektire

HRABRI TELEFON

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 11. 2010.

Ukupno: 284106
Ovaj mjesec: 1839
Ovaj tjedan: 96
Danas: 5
Anketa
Kako vam se sviđaju naše web stranice?




Forum
Korisni linkovi
 

CMS za škole logo
Osnovna škola Novigrad / Butka Kurjakovića 7, HR-23312 Novigrad / os-novigrad.skole.hr / ured@os-novigrad.skole.hr
preskoči na navigaciju