> Knjižnica

Novitade

ČITANJE KNJIGA JEDNA JE OD LJUDSKIH POTREBA

Autor: Sandra Matulić, 7. 5. 2015.

Kako sačuvati i razviti naviku čitanja knjiga?

Kako živimo u suvremenom svijetu, ovisnom o tehnološkim napravama koje se neprekidno usavršavaju, sve je teže odvojiti vrijeme za čitanje knjiga. Na pitanje postoji li neki način kako razviti i sačuvati naviku čitanja knjiga pokušali su odgovoriti psiholozi sa američkog Sveučilišta u Washingtonu.

Skenirali su ljudski mozak, ne bi li doznali što se u njemu zbiva tijekom čitanja. Otkrili su kako „čitatelji mentalno simuliraju svaku novu situaciju s kojom se susreću u nekoj priči”. Mozak isprepleće te situacije s iskustvima iz vlastita života, stvarajući novu mentalnu mrežu.

Naš se mozak fizički mijenja zahvaljujući iskustvu čitanja. Prisjetite se samo kakve dobre knjige koja vas se snažno dojmila i utjecala na to da svijet oko sebe počnete doživljavati s više osjećaja. Takva se transformacija zbiva samo kad posve uronimo u štivo koje nosi plemenitu poruku i isključimo se iz svakidašnjeg, realnog svijeta.

Znanstvena istraživanja potvrđuju da nas predano čitanje oplemenjuje. Jednako tako, ona pokazuju nagli pad empatije među tinejdžerima u naprednim zapadnjačkim kulturama. Iako se ne može sa sigurnošću ustvrditi što je tomu razlog, pretpostavlja se kako su mlade generacije previše podložne utjecajima Interneta te da premalo čitaju kvalitetne knjige.

Ljudski mozak postaje ravnodušan pod silnim utjecajem tehnoloških naprava, a tomu se možemo oduprijeti upravo čitanjem knjiga. Znamo da je čitanje temelj edukacije, no još je važnija emocionalna uloga čitanja kao početne točke individualnih putovanja i osobnog razvoja.

Knjige mogu otvoriti emocionalne, imaginarne i povijesne horizonte koji nam pomažu pri stvaranju i utvrđivanju vlastita identiteta. Prestanemo li čitati, u nama će izblijedjeti čovjekoljubivost. Ima li snažnijeg razloga za sačuvati i razviti naviku čitanja knjiga?