EKSKURZIJA U ISTRI 2024.GODINE

Autor: Sandra Matulić, 2. 5. 2024.

I ove nastavne godine učenici osmog razreda sa svojom razrednicom posjetili su Istru i uživali u njenim kulturnim i prirodnim ljepotama. Ekskurzija se odvijala u periodu od 18. do 20. travnja 2024.g. , a s našim osmašima zajedno su putovali i učenici OŠ Pridraga, OŠ Galovac i PŠ Gorica.

Prvog dana izleta učenici i njihovi razrednici imali su prilku vidjeti utvrdu Nehaj u Senju, potom najmanji grad u Hrvatskoj Hum i Aleju glagoljaša, te svjetski poznatu zvjezdarnicu u Višnjanu. Potom je uslijedio smještaj u hotelu u Poreču te zabava u hotelskom disko-klubu.

Drugi dan bio je posebno bogat sadržajima. Ujutro je  organiziran obilazak Pule i njenih znamenitosti a onda odlazak na  Brijune, nacionalni park poznat po nizu prirodnih ljepota, povijesnih sadržaja , safari parku s egzotičnim životinjama i muzeju koji dokumentira političko djelovanje jugoslavenskog predsjednika Jospia Broza Tita. Nakon toga uslijedila je posjeta Rovinju, najromantičnijem i najslikovitijem istarskom gradu.

Treći dan je započeo obilaskom Poreča i njegove najpoznatije crkve zaštićene od UNESCO-a, Eufrazijeve bazilike. Potom je uslijedio potpuno drugačiji doživljaj: silazak u jamu Beredine,duboku 132 m i ukrašenu čudesnim podzemnim skulpturama koje je sama priroda kreirala. U jami se posjećuje pet bogato ukrašenih dvorana i silazi do podzemnog jezera, na dubini od 60 m. Posebno je dojmljiv susret s podzemnim živim svijetom jer su učenici imali prilku vidjeti endem dinarskog krša, čovječju ribicu.

Nakon svih ovih obilazaka vesela ekskurzija je privedena kraju a učenici su došli kući prepuni dojmova i lijepih uspomena.

« Svibanj 2024 »