SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS

Autor: Sandra Matulić, 7. 2. 2024.

„Svjetski dan čitanja naglas“ (World Reading Aloud Day) pokrenula je 2010.g. organizacija LitWorld kako bi istakla pismenost kao temeljno ljudsko pravo koje pripada svima. Istraživanja pokazuju da upravo čitanje naglas pomaže u razvijanju čitateljskih navika, vještine slušanja, logičkog zaključivanja, obogaćuje rječnik i potiče koncentraciju. Čitanje poboljšava pamćenje, ujedno je i zabavno, a čitajući naglas doživljaj možemo podijeliti s drugima. Rekli bismo kako čitanje naglas jača društvene veze.  I ove godine naša školska knjižnica uključila se u obilježavanje ove značajne manifestacije koja se održava prve srijede u veljači.

Budući da je veljača mjesec posvećen ljubavi, ove godine učenici razredne nastave i učenici 6.razreda OŠ Novigrad naglas su čitali ljubavnu poeziju. Čitale su se pjesme “Nosim sve torbe a nisam magarac“ Dragutina Tadijanovića,   „Ah, ta ljubav“ Tita Bilopavlovića, „Zaljubljeno prase“ Nene Lončar, „Svi su zaljubljeni“ Milijane Kovačević, te „Zaljubljeni krokodil“ Luke Paljetka.

Učiteljica vjeronauka Iva L.Pekas i učenik 1.razreda Nino Sinovčić izveli su kratki igrokaz „Nemoguća ljubav“ Ljerke Pukec.

Na kraju je školska knjižničarka pročitala slikovnicu „Prase koje je mislilo samo na se“ Dijane Merey Sarajlija. Uslijedila je kratka diskusija o tome mijenja li nas ljubav na bolje te kako briga za druge može pomoći i osobi koja pomaže. Neki od sudionika radionice imali su potrebu dati i likovni doprinos ovoj temi.