TERENSKA NASTAVA NA PAGU

Autor: Sandra Matulić, 8. 5. 2023.

Učenici razredne nastave OŠ Novigrad i PŠ Paljuv 4.svibnja posjetili su otok Pag. Bila je to zanimljiva i novim spoznajama bogata terenska nastava. Upoznali su najpoznatije paške proizvode: sol i pašku čipku. Dan je bio sunčan i miran tako da su ostali uskraćeni za iskustvo divlje paške bure. Možda je i bolje tako!

Terenska nastava započela je u Muzeju soli gdje su pogledali izložene  eksponate, uvećane  fotografije, kanale, bazene, proizvode muzeja, te brojne starinske alate koji su se svojedobno koristili u proizvodnji soli.

Potom su učenici razgledali mjesnu crkvu  Uznesenja Blažene Djevice Marije, čija je gradnja započela u 15.stoljeću.

Pag  je poznat i po paškoj čipki koja je 2009.godine upisana u  UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine. Ta stoljetna paška tradicija prati Pažane kroz cijeli život,  te je odraz ljepote ali i težine življenja na ovom kamenitom otoku zadarskog arhipelaga

Učenici su posjetili Galeriju paške čipke koja godinama djeluje u  organizaciji Društva paških čipkarica „Frane Budak.“  Bogata zbirka donosi čipke iz različitih povijesnih razdoblja, pokazuje interijer paške kuće te odjevne predmete koje su koristili stari Pažani.

Jedna od tih čipkarica pokazala je učenicima kako nastaju te prekrasne umjetničke tvorevine. Sigurna sam da su mnogi od njih poželjeli svladati tu jedinstvenu vještinu.

Na kraju su učenici uživali u obližnjem dječjem parku i šetnji paškom rivom.