Autor: Sandra Matulić, 27. 2. 2020.

Dana 27. veljače učenici i učitelji OŠ Novigrad obilježili su  Dan ružičastih majica, najpoznatiji program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj.

Ovaj dan OŠ Novigrad zasjala je u raznim nijansama ružičaste boje. I učenici i učitelji došli su obučeni u prikladne majice.

Činjenica je da se nasilje pojavljuje svakodnevno i u najrazličitijim oblicima. Ono je, na žalost, postalo dio naše svakodnevne komunikacije. Ako to želimo promijeniti moramo djelovati među djecom koja su naša budućnost.

Dan ružičastih majica poznatiji je kao Pink Shirt Day ,a obilježava se obično zadnje srijede u mjesecu veljači. Riječ je o sjećanju na jedan školski dan koji je potakao učenike da se suprotstave nasilju zajedničkom akcijom. Toga dana u kanadskoj školi  Kings Rural High School jedan je dječak došao  obučen u ružičastu majicu zbog čega je bio izložen nasilju vršnjaka. Kada su njegovi prijatelji doznali da je to učinio u znak solidarnosti s majkom oboljelom od karcinoma, sutradan su svi došli u školu noseći iste takve majice. Ružičaste majice tako su postale simbol međusobne solidarnosti i borbe protiv nasilja.

Učenici Literarne skupine napisali su kratke pisane radove koje možete pročitati na ovoj stranici. Na Satovima razrednika izrađivani su plakate s motivom nenasilnih oblika ponašanja. Cijelim projektom rukovodila je školska psihologinja Đurđica Jurjević.

Slijede  učenički uradci posvećeni temi koja nas je danas zaokupljala.

STOP  NASILJU!

U četvrtak je u mojoj školi Dan ružičastih majica i ja ću obući ružičastu majicu. Želim pridonijeti programu i pomoći zaustaviti nasilje. Za mene ne postoje muške ili ženske boje, ni išta tako podijeljeno. Takve podjele su bespotrebne jer i dječak može voljeti rozu boju. Mojem je prijatelju  najdraža boja ružičasta.

Samo želim reći: STOP NASILJU!

napisao  Ivan Ramić, 5.r.

RUŽIČASTA  MAJICA

Dan ružičastih majica je 27. veljače ove godine. Obući ću ružičastu majicu da svi vide kako ne želim da se itko tuče ili svađa i želim da nasilje prestane. Ne podržavam bilo koji oblik nasilja zato što se sve može riješiti razgovorom.

Nije važna boja majice - plava ili ružičasta, svejedno. Sve su boje lijepe bez obzira tko ih nosi.

napisala  Maša Baraba, 6.r.

DAN  RUŽIČASTIH  MAJICA

Dan ružičastih majica u mojoj školi obilježit će se u četvrtak. Toga dana svi ćemo nositi ružičaste majice da bismo pokazali koliko se protivimo nasilju nad djecom. Želimo biti podrška svoj zlostavljanoj djeci jer nasilje se, nažalost, često događa u cijelom svijetu. Nasilje nikad nije šala!

napisala   Lea Bakić, 5.r.