Planinarenje po Srednjoj Dalmaciji- dan drugi

Autor: Sandra Matulić, 29. 5. 2018.

Drugi dan terenske nastave učenici OŠ Novigrad i OŠ Starigrad sa svojim učiteljima proveli su obilazeći nekoliko lokaliteta: Modro i Crveno jezero, Imotski,  HE Peruča i Knin.

Drugi dan vesela družina najprije se uputila na Modro i Crveno  jezero. Postoji legenda o sreći onoga tko uspije ubaciti kamen na dno Crvenog jezera, zbog čega je u okolici  gotovo nemoguće pronaći i najmanji kamenčić. Stoga je najprije valjalo otići do Modrog jezera i napuniti džepove kamenjem , a onda potražiti sreću na Crvenom jezeru.

Modro jezero ispunilo je sva naša očekivanja. Bistro plavetnilo mamilo je na kupanje a spuštanje do dna vijugavim puteljkom iscrpilo je i najizdržljivije. A onda se trebalo ponovo popeti do polazne točke i još više, jer uslijedilo je razgledavanje tvrđave Topane, koja se nadvila nad jezerom. Potječe iz  10. stoljeća a danas je omiljeni vidikovac i  poprište raznih kulturnih događanja. Potom smo prošetali ulicama Imotskog.

Odlazak na Crveno jezero urodio je neočekivanim doživljajem. Naime, upravo tog dana jezero je okupirala skupina francuskih i ukrajinskih  avanturista  koji se bave vrstom ekstremnog sporta zvanog Ropejump. Mogli smo tako vidjeti hrabre hodače po žici, koja je bila razapeta između dviju strana jezera. Potom bi skočili na dno jezera uz pomoć sajli na kojima su stajali prije skoka. Te aktivnosti ostavile su nas bez daha, ali i onemogućile u iskušavanju vlastite sreće.

Nakon obilaska čuvenih jezera krenuli smo prema HE Peruča. Tamo nas je dočekao voditelj pogona koji je objasnio princip rada hidroelektrane.

Nakon ručka uputili smo se prema Novigradu. No, čekala nas je još jedna važna postaja- Knin.  Kninska tvrđava podignuta je u 10.stoljeću ali današnji izgled potječe iz 18.stoljeća. Ona je najveća obrambena utvrda u Dalmaciji te ujedno zaštićeni spomenik nulte kategorije. Po dolasku na tvrđavu najprije smo razgledali Muzej Oluje otvoren 2015.g., gdje su izloženi brojni novinski zapisi i primjerci oružja  koji svjedoče o tom važnom povijesnom događaju.

Poslije razgledavanja muzejske građe učenici su krenuli u obilazak kninske tvrđave. Najzabavniji dio bila su srednjovjekovna mučila, koja su neki učenici (a i neki učitelji) pokušali isprobati. Lutanje kninskim zidinama djeluje kao vremeplov i uz pomoć malo mašte vraća te u doba hrvatskih kraljeva.

Naše putovanje nije moglo bolje završiti- zajedničkom snimkom na kninskim bedemima. Razrednica 8.razreda uspjela se fotografirati sa svojim talentiranim povjesničarom, učenikom Antom Buterinom. Odlazak kući,  začinjen ovako bogatim uspomenama ,protekao je u pjesmi i šali.