NOVIGRAD I PALJUV ČITAJU 2018.GODINE

Autor: Sandra Matulić, 26. 3. 2018.

14. i 15 ožujka u Područnoj školi Paljuv i  Osnovnoj školi Novigrad održana je manifestacija „Novigrad i Paljuv čitaju“. Ove godine središnja tema bilo je pismo, u svim njegovim oblicima i značenjima.

Manifestacija je započela POWER-POINT prezentacijom školske knjižničarke koja je prikazala kako se komunikacija pismima mijenjala kroz povijest, od najstarijih dana i pisanja znakova po pećinskim zidovima do današnjice i dopisivanja SMS porukama i e-mailovima.

Potom su  mjesna knjižničarka Ana Oštrić te učiteljice Tina Oštrić i Ana Baraba  čitale slikovnicu Dubravke Maleš i Ivanke Stričević Tajanstveno pismo. Uslijedio je razgovor o djelu, s naglaskom na motiv poštivanja tuđe privatnosti.

Učenica Maša Baraba iz 4.r. PŠ Paljuv prepričala je iz knjige Sanje Lovrenčić „Esperel-grad malih čuda“ poglavlje „Poštarska pustolovina“. Nakon toga učenici su pokazali svoje čitalačke vještine. Prvaši su čitali pjesme Stanislava Femenića a učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda poeziju Grigora Viteza.

Druženje je završilo radionicom  koja je započela tako što je učiteljica Tina pokazala učenicima što je potrebno pisati na omotnici pisma kako bi ona sigurno stigla do odredišta. Nakon toga učenici su kreirali vlastite omotnice uz pomoć pečata, flomastera i raznolikog ukrasnog materijala. Pisanje pisma dobili su kao domaću zadaću.