preskoči na sadržaj

Osnovna škola Novigrad

 > Naslovnica
 

Terenska nastava u NP Sjeverni Velebit i dolini Gacke

Autor: Sandra Matulić, 5. 6. 2015.

29.i 30.svibnja 2015.g. učenici šestog i sedmog razreda OŠ Starigrad i OŠ Novigrad sudjelovali su na terenskoj nastavi, koja se odvijala na području Nacionalnog parka Sjeverni Velebit i doline Gacke.

 

29.i 30.svibnja 2015.g. učenici šestog i sedmog razreda OŠ Starigrad i OŠ Novigrad sudjelovali su na terenskoj nastavi, koja se odvijala na području Nacionalnog parka Sjeverni Velebit i doline Gacke.

Terensku nastavu organizirale su učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture, Mirela Dragoslavić, i učiteljica prirode i biologije, Ana Katalinić Bach. U pratnji učenika bili su i učitelj povijesti i geografije Marko Jurić, te učiteljica povijesti Sandra Matulić. Ne smijemo zaboraviti ni pratiteljicu Marinu iz agencije More Travel kao ni  ljubaznog  i šaljivog vozača Antu. To je ekipa koja se zajedno s djecom uputila starom magistralom prema  Senju. U Svetome Jurju, gradiću smještenom 10-ak km južno od Senja, skrenuli smo na zavojitu planinsku cestu kojom smo se 12 km uspinjali do mjesta i prijevoja Oltari (1018 m n.v.), a potom se blago spustili još 10-ak km prema Krasnom. Odatle skrećemo ka ulazu u Nacionalni park Sjeverni Velebit.

Na 1594m, ispod vrha Vučjak, smješten je Planinarski dom Zavižan, najstarija visinska meteorološka postaja u Hrvatskoj, osnovana 1953.g. Posao meteorologa na ovoj postaji već tri generacije obavljaju članovi obitelji Vukušić, koji su ujedno i domari planinarskog doma. Popnete li se planinarskim stazama na neki od okolnih vrhova-vidikovaca, otvorit će vam se prekrasan pogled na kvarnerske otoke i Liku. Ispred doma je prof.Jurić održao nastavni sat iz geografije i prirode. Učenici su rješavali nastavne listiće koje im je pripremila prof.Katalinić-Bach.

Potom smo se uputili slavnom Premužićevom stazom ka Rossijevom skloništu koje je udaljeno 2 do 3 sata hoda. Staza koja je duga  57 km područjem NP Sjeverni Velebit prolazi u duljini od 16 km. Građena je od 1930.-33., a zbog kvalitete gradnje i uklopljenosti u prirodni okoliš predstavlja biser graditeljstva pješačkih putova u Hrvatskoj. Ime je dobila po svojem projektantu, šumarskom inženjeru Anti Premužiću(1889. - 1979.). Radove su izvodili brojni radnici iz podvelebitskih sela, primjenjujući  tehniku suhozida, koju su s koljena na koljeno prenosili starosjedioci ovog podneblja. Staza je trasirana tako da nema velikih uspona, te se gotovo čitavo vrijeme hoda na otprilike 1600 m nadmorske visine. S planinskih vrhunaca pruža se prekrasan pogled na Jadransko more i otoke Pag, Rab, Goli, Prvić i Krk, te na ličko zaleđe s kontinentalne strane.

Došavši do Rossijevog skloništa odlučili smo ručati i odmoriti se. Dok su djevojčice radije ležale na pokrovu od trave i cvijeća, dječaci su krenuli igrati ragbi utakmicu. Nakon sat vremena krenuli smo nazad do Zavižana a odatle u krasno gdje smo bili smješteni u motelu po imenu Konoba Jure.

Ujutro su učenici nastavili s ispunjavanjem nastavnih listića, jer je svrha ovog izleta u prvom redu obrazovna a potom i rekreativna. Potom smo otišli do dućana u kojem su se prodavali mliječni specijaliteti lokalne sirane. Krasno je mjesto bez ijednog nezaposlenog a lokalno stanovništvo živi od poljoprivrede, drvne industrije  i turizma. Šetajući mjestom prošli smo pored mjesne pilane.

Put nas je dalje odveo u Kuterevo. Posjetili smo  Utočište za medvjediće kojim upravlja udruga građana «Velebitska udruga Kuterevo» (VUK), a znanstveno-stručnu podršku daje stručnjak za zvijeri dr. sci. Đuro Huber iz Zagreba. U utočištu su smješteni  medvjedići koji su nesretnim slučajem, ili uslijed krivolova, odvojeni od majke u dobi kad su premaleni za samostalan život. Takvi mladunci, koje su  othranili ljudi, ne uspijevaju razviti znanja i vještine potrebne za samostalan život. Iz tog razloga oni  nikad ne odlaze u svoja prirodna staništa nego ostaju u utočištu  do kraja. Ovo je zasad jedinstven projekt ovakve vrste u svijetu.

Nakon  boravka u utočištu za medvjede nastavljamo dalje do doline Gacke. Rijeka Gacka je po duljini treća ponornica na svijetu. Samo njezin izvorni tok dug je 32 km, što je skraćeno nakon izgradnje  HE Senj na 11 km. Tok joj  je miran i vijugav, a voda je izuzetno čista i bogata kisikom, što pogoduje ribolovu. Tri su najveća izvora Gacke: Tonković vrilo, Klanac i Majerovo vrilo. Izvori imaju oblik jezeraca i na njima se nalaze stare mlinice. Osim mlinica  tu su i pile na vodu, stupe za stupanje  i koševi za pranje sukna. Stanovnici ovog kraja rijekom su se kretali u čamcima izdubljenima iz jelovih trupaca, tipičnih za ovaj kraj. Mlinar je djeci pokazao proces meljave a potom su imali mogućnost kupiti brašno proizvedeno na tradicionalan način.

Na povratku u selu Sinac još jednom smo se nakratko zaustavili, a učenici su na školskom nogometnom igralištu zaigrali utakmicu.  Uslijedio je put kući, uz pjesmu i viceve, te neka nova prijateljstva. 




Oglasna ploča
Cjelodnevna škola

JELOVNIK

Raspored sati i red vožnje

e-dnevnik učenici
Google classroom prijava

REGISTRACIJA CLASSROOM

 
UPISI U SREDNJU

e-lektire

HRABRI TELEFON

Tražilica
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 11. 2010.

Ukupno: 266561
Ovaj mjesec: 1799
Danas: 6
Anketa
Kako vam se sviđaju naše web stranice?




Forum
Korisni linkovi
 

CMS za škole logo
Osnovna škola Novigrad / Butka Kurjakovića 7, HR-23312 Novigrad / os-novigrad.skole.hr / ured@os-novigrad.skole.hr
preskoči na navigaciju