TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU 2024.G.

Autor: Sandra Matulić, 19. 6. 2024.

Učenici osmog razreda OŠ Novigrad i ove godine  imali su trodnevnu terensku nastavu u Vukovaru. Ona se odvijala od 16. do 18.lipnja te je im je pružila neposredan uvid u već obrađeno nastavno gradivo vezano uz Domovinski rat. Istovremeno, terenska nastava je učenicima osvijestila važnost Vukovara za cjelokupnu hrvatsku povijest kao i za obrambeni rat kojim je stvorena suvremena hrvatska država.

Nakon cjelodnevne vožnje od Dalmacije do krajnjeg sjeveroistoka Hrvatske, naši osmaši i njihova zamjenska razrednica došli su u Vukovar i odmah krenuli u obilazak grada. Vrhunac večeri bio je uspon na slavni Vukovarski vodotoranj.

Učenici su bili smješteni u Memorijalnom centru Domovinskog rata i cijeli njihov boravak bio je dobro organiziran, uz pratnju i stručno vodstvo. Prvog dana programa posjetili su Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture gdje su saznali mnoštvo novih arheoloških i povijesnih zanimljivosti. Poslijepodne su bila organizirana predavanja i radionica o eksplozivnim napravama a potom  su učenici mogli razgledati otvoreni postav oklopnih vozila i zrakoplova.

Sljedećeg dana obilazilo se  lokalitete koji svjedoče o stradanju Vukovara: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti, Velepromet, Borovo Commerc , Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru i masovnu grobnicu na Ovčari, Kukuruzni put-Put spasa, Mjesto sjećanja- Vukovarsku bolnicu 1991. Nakon toga organizirana je tzv. Škola mira, predavanje na kojem su učenicima istaknute poruke nenasilja, mira i tolerancije.

Sve je završilo kvizom znanja na kojem su naši učenici osvojili odlično drugo mjesto. Učenicu su iz Vukovara otišli  obogaćeni razumijevanjem žrtve Grada Heroja i suosjećanjem za sve stradalnike Domovinskog rata.

« Rujan 2024 »